pátek 13. února 2015

Chvála hlouposti

Nemyslím si, že by bylo správné snažit se dosáhnout toho, aby všichni při maturitě psali stejně obyčejné slohy bez jediné aspoň rádoby originální myšlenky. Protože já byla vždycky jiná a mám radši vymýšlení si než vyrovnávání se s realitou, psala jsem umělecké vyprávění. Asi jsem byla úspěšná až moc…


V poslední době jsem se se zvýšenou intensitou pohybovala na gymplu. V pondělí jsem velkolepě přednášela dvěma třídám o citacích a k tomu přihodila pár poznámek o spojovnících. Nic extra skvělého a pár věcí jsem i zapomněla... ale mohlo to být i horší a paní profesorka si mne chválila. To ale není tak podstatné, to hlavní přijde dál.

Byvši pozvána trávit čas v češtinářském kabinetu místo v Euroklubu, strávila jsem v něm asi tři hodiny a mimo jiné vyslechla debatu o přípravě na přijímačky, co škola nabízí. Něco podobného jsem slyšela před asi deseti dny tamtéž, osmělila jsem se tedy a otázala, zda-li se jedná o ty standardisované přijímačky, které se teď budou zkoušet a které mi připadají jako dost špatný nápad. A ono jo. Vyjádřila jsem své znepokojení nad tímto stavem a dozvěděla se, že to nařídil kraj (tedy zřizovatel gymnasia). A že paní profesorka mou nechuť ke standardisovaným testům sdílí. Ona svou nechuť podložila ohodnocením mé maturitní slohové práce...

To se má tak. Ne, že bych byla jó skvělá spisovatelka (milý čtenář si při procházení mého blogísku jistě povšiml), ale mé slohy měly jakous takous myšlenku, byly originální a v oktávě už i prakticky bez chyb. Jenže co se nestalo, můj sloh byl podle všeho příliš čtenářsky nekomfortní a tak jsem s odřemýma ušima dostala čtyřku ze slohu a proto jsem měla ze státní češtiny dvojku. (Jinak jsem odmaturovala se samými jedničkami, ne, že by to bylo podstatné.)

Měla jsem takové nejasné tušení, že češtináři našeho gymplu se tehdy proti mému výsledku dosaženému hodnocením slohů mimo školu bouřili a stěžovali si, ale teprve teď jsem se dozvěděla, že oficiální stížnost psal i sám pan ředitel. Všechno marné, jediné štěstí je, že mi dali tu čtyřku a nevyhodili mne s pětkou. Při školení pro další maturitní ročník se prý učitelé dozvěděli, že se hodnotí také jakýsi čtenářský komfort. A tohle já těžce nechápu. Pokud píšu pracovní postup, je záhodno, aby čtenář na první přečtení pochopil, co má dělat. Ale pokud, probohy, píšu umělecké vyprávění, čekala bych, že určitá čtenářská náročnost tu má své místo.

Vezmu-li si velkou část všech těch literatur, taky jsou čtenářsky náročné. Jestli někdo dokáže pochopit Kvílení na první přečtení, všechna čest, ale já pořád zvládám jen prvních pár veršů a dál je to nepochopitelné. Nesrovnávám svou detektivku se zmrzlinou a plyšovým medvědem s dílem takových zjevů jako je Ginsberg, ale... na hyperbole ukazuju příklad.

Zajímalo by mne, o co českému školství jde... vychovat masu nemyslících robotů, kteří když už jsou donuceni myslet, myslí v rámci malé, malinkaté krabičky a bojí se vykouknout ven? Můj sloh vem čert, ale co všechno tohle zestátňování zkoušek? Teď jsem v Řeči o řeči četla, jak Čechová vkládala naději ve státní maturitu v roce 2003 a 2011 byla zklamána. Nesouhlasím asi se vším, co píše a Současná stylistika mi občas přijde krutě nejednoznačná, ale v tomhle volám „Pravdu díš!“ a splétám pro ni oslavný vavřínový věnec.

A zase další odbočku na závěr, až do minulého roku uchazeči na naše gymnasium skládali také tzv. psychotesty, takový skoro bych řekla IQ test, až na to, že výsledkem byly body v rozsahu 040 k přijímací zkoušce, ne body IQ. Nepřišlo mi to jako úplně špatná věc, mohlo to i pomoct chytrejm lidem, co by třeba jinak víc pohořeli... A nebylo to na vědomosti, ale na myšlení. Ósm. Teď už kvůli těmhle standardisovanejm testům nebude, nemohlo by se to skládat v jeden den, a tudíž by to odrazovalo lidi, což si škola nemůže dovolit.

(Možná můj náhled na psychotesty ovlivňuje to, že jsem z nich měla tuším 37 bodů a skládala je před 11 lety, ale to je jedno. Aspoň jsem u nich nepodváděla, jako minimálně jedna má bývalá spolužačka z gymplu...)


Z toho všeho výše uvedeného mi plyne jediné. Cílem školství je vytvářet kopie bez nápadu. Přijde mi to celkem zarážející, když všude možně narážím na to, jak jsou potřeba samostatně myslící lidé…

Žádné komentáře:

Okomentovat