středa 1. ledna 2014

Daly jsme si Guinness, bylo to Irsko

Braniboři v Čechách, Turci na Moravě, Maďaři na Slovensku, manka v Irsku, neboli přehled všech mých kafí za poslední dny… 
Přepis mých autentických zápisků s pár insignifikantními neautentickými úpravami. 

Pro ty, co nechtějí číst dlouhé žvásty nebo nerozumí dlouhým větám: 
Foukalo, pršelo a bylo to krásné. Najít v Dublinu vyhovující hospodu není tak snadné, jak by člověk předpokládal. Letadlo nespadlo.

Den dvacátý šestý, příjezd
Dne dvacátého pátého jsem plánovala sbalit si věci a jít brzo spát. Můj plán fungoval krásně až do chvíle, kdy jsem začala hledat "kabelku", anu jsem před lety nechala k obecnému užití, neb jsem si ušila vak, který však nemá správné rozměry do letadla (ne, že by to někdo kontroloval). I hledala jsem onu tašku, kterou jsem doma průběžně vídala. Když byla taška hromadným matčiným úsilím konečně nalezena, vyčištěna a vysušena, zjistila jsem, že ji sestra dokázala zdevastovat k nepoužití… tak jsem šla spát pozdě.
Na den D jsem dokázala ráno vstát, dovypravit se, uhnat bratra, aby mne dovezl na vlak, usnout ve vlaku, začít umírat na bolest očí, sejít se s Am a s ní a pod jejím moudrým vedením trefit na letiště, projít všemi kontrolami, nastoupit do letadla, neumřít v letadle, v Dublinu čekat 45 minut na autobus, který nás měl dovézt k hostelu a nejel, nastoupit do autobusu dublinské hromadné dopravy č. 41, vystoupit na správné zastávce (byla to konečná), najít hostel, zapsat se na výlet do Kil-cosi, najít svůj pokoj, ubytovat se, jít se projít městem, nenechat se odfouknout, trefit zpátky, umýt se, s očima třeštícíma bolestí začít psát a napsat sviňsky dlouhou větu. 
Mimo jiné jsem také dnes zjistila, že mé boty jsou evidentně moc kovové (na letišti pištěly) a že angličtina Samuela Becketta je na mne docela složitá. A PLIN podle Am znamená Počítačová lingvistika - integrovaní nerdi...
Jo a jsem divná, při cestě letadlem jsem se nejlíp cítila při turbulencích.

Den dvacátý sedmý
Poté, co jsem předchozí noci nemohla usnout a dneska se vzbudila pár minut před budíkem, vstala jsem a neučesaná jsem se spolu s učesanou Am vydala na snídani v ceně ubytování. Toasty s pomerančovou marmeládou jsou dle mého neskromného názoru lahodné, takže jich (při představě následného celodenního hladovění) za vlast padlo mnoho. Po hrnku kafe a hrnku čaje jsem byla připravena jít vstříc Dublinu. Navštívily jsme Trinity College, turistické centrum a obchod se suvenýry, což nám krásně vyplnilo čas až do setkání s Kitty, která nás měla provést městem jakožto jeho obyvatelka. S ní jsme navštívily Národní muzeum, tamní kavárnu, prohlédly si další prakotel suvenýrů a spatřivše po opuštění budovy odporně deštivé a větrné počasí, vlezly jsme do obchodního centra, kde jsme nenašly svetr s norským vzorem a daly si další kafe (které bylo ve skutečnosti čokoláda s marshmallow) a skončila jsem s dvěma punčocháči a ultimátně skvělým oduševnělým svetrem, který se mému milému téměř určitě nebude líbit. Pak jsme se rozhodly (jen s Am, Kitty nás už opustila) pro hurá akci, že ve svých nových svetrech pojedeme hned po příletu do ČR na jablonecký silvestr. Má čtečka však není zrovna ideální zařízení pro práci s internety, proto jsme se po dvou hrncích čaje rozhodly, že se na to asi vybodneme a radši toho jednatřicátého pojedeme domů za svými počítači. Tak jsem zvědava, jak to nakonec dopadne...
Po dobrodružství s internety jsme se vydaly na další procházku po večerním Dublinu, tentokrát s epickým cílem dát si Guinness. Po pohledu na ceny jsme si ve Sparu koupily po lahvi zázvorového piva a vypily jej pozorujíce řeku a bádajíce, jak moc je tu ilegální pít na veřejnosti… zatím jsme to nezjistily. (Nakonec jsme seznaly, že celostátní zákaz není a je to jak kde.)
Pak jsme se prošly dál kolem řeky, zjistily, kam že to teda v pondělí jedeme na výlet a že trefíme do svého hostelu téměř bez problémů… vrátily jsme se tedy na pokoj, kde medituju, jestli budu mít kašel či nikoliv. Doufám, že ne, obávám se, že jo. Uvidím zítra, snad to půjde.
Sbohem, milý deníčku, jdu číst Becketta, když i trošku tuším, co se tam děje… a doufám, že teplá voda nepřestala téci. (Než jsme přijely, netekla totiž teplá voda - a kdyby ji neopravili, museli bychom za sprchou přes požární schodiště a okno, což sice zní dobrodružně, ale sprchu mám radši po ruce.)

Den dvacátý osmý, Skerries
Včerejší večer jsem chtěla ukončit četbou Becketta, když ho v tichém prostředí občas i chápu. Když pak jistá vzdychající dáma najednou vstala a - aniž by cokoliv řekla - zhasla, ocitla jsem se poněkud v šoku. Zavřela jsem tedy knihu a meditovala o kvadrilionu blbostí, například proč se celý barák třese, když kolem něj něco projede, zejména vlak... 
Po snídani jsme strávily příjemnou půlhodinu čekáním, načež jsme se šťastně shledaly s Kitty, našly vlakové nádraží a vydaly se do Skerries, na pobřeží. Vlaky jsou tu pěkné, turnikety nás nesežraly a <OT> zase jsem se pozastavovala nad dublinskými tramvajemi - mají trolej uprostřed vozu, takže při prvním pohledu to vypadá, že nemají žádnou </OT>.
U moře jsme neviděly pářící se tuleně (ani žádné jiné), pěkně jsme se prošly, stihly kafe, najíst se a pak jsme vyrazily směrem k hradu. Po delší cestě do kopce jsme usoudily, že tudy cesta nevede, chvíli bloudily, našly cestu k hradu (cca 55° od silnice, po které jsme šly původně), usoudily, že tam už nepůjdeme, úspěšně dorazily na nádraží tak akorát, abychom stihly vlak zpátky. Cestou nevykolejil, takže jsme se s lehce bolavýma nožičkama vrátily do hostelu, kde jsem zjistila, že má kniha je nečitelná jak za hluku cizího rozhovoru, tak při poslechu Flyleaf. Naštěstí TA milá paní už odjela, čili je tu světlo a ticho a já si jdu číst před svou sprchou…

A pár universálních poznatků: počasí v Dublinu nepřeje kloboukům, často, rádo a hodně tu fouká. Do toho často prší a deští, což by zas klobouk vyžadovalo… naštěstí je celkem teplo. Na prosinec.
Dále, tohle budou asi první Vánoce po delší době, kde se vskutku nebudu muset obávat, že bych přibrala. Cukroví jsem si do baťůžku nebrala a jídlo v těch západních Evropách je drahé. Navíc většinu doby zde trávím chozením.
Silvestrovská hurá akce nejspíš nedopadne. Kitty se tvářila, že by mohla někomu napsat, jestli by nás nevzal z Prahy, ale anžto naše milé letadlo bude mít beztak zpoždění, stejně z toho asi nic nebude. 
Mimochodem, můj ctěný krk se tváří stejně jako včera a evidentně mne hodlá napínat, zda umře či ne.

Den dvacátý devátý
Začínám mít pocit těžké sklerosy, neb si stále vzpomínám na věci, co jsem si zapomněla zapsat. Za včerejšek jsou to kulturní odkazy na Tolkiena. Konečně jsem vyřešila svou dětskou otázku, proč má sakra Bilbo kliku uprostřed dveří - ono je to v Irsku evidentně normální. Další věcí jsou slepé ulice, na irských cedulích zvané cul de sac, dno pytle.
Další náhodná událost, včera večer jsme si s Am povídaly a z tohoto nevinného rozhovoru se nakonec stala debata o posmrtném životě, sebevraždách a depresích. A dalších veselostech.
Ráno jsme se vydaly do Penneys, zdejšího levného řetězce s oblečením. Bylo asi 9.30, otvíralo se až v 10.30, tak jsme se prošly v okolí O'Connel street, abychom zjistily, že jsou tu tři Penneys na cca půlkilometru. Nic jsme si nekoupily a sešly se s Kitty, která měla zpoždění pouze 6 minut. Vydaly jsme se podél řeky Liffey (ať se to čte jakkoliv), došly až k přístavu, podebatovaly si o literatuře (opravdu nikdo kromě mne nečetl dobrovolně francouzskou literaturu jako Červený a černý nebo Paní Bovaryová?), obešly kus města, vyrazily do knihkupectví/antikvariátu, kde jsem si nekoupila spoustu knížek a koupila Selected poems od Blakea a posléze jsme se stavily - překvapivě - na kafe (a mohu s klidným srdcem sdělit, že chilli cheese burger, co jsem měla, vůbec nebyl chilli).
Už za šera jsme se vydaly na cestu kolem katedrál, kterou jsme plánovaly zakončit v hospodě u Guinnessu. Poté, co jsme po asi hodině chození kolem hospod došly k jedné potenciálně vyhovující, opustily jsme její okolí aniž bychom do ní vlezly a cestou domů jsem si koupila troje nadkolenky (načež jsem usoudila, že bych se nad sebou měla vážně zamyslet). 
Pak jsme chvíli rozkládaly nad čajem, zazpívala jsem kousek Kaťuši, řidič autobusu nám sdělil, že výlet do Kilkenny, je skvělý a tak.

Teplá voda stále teče.

Doufám, že si zítra v Kilnenny dáme tamní pivo. Bez Guinnessu se třeba obejdu, to je tenhleten mejnstrím, ale irské pivo chtít. (Radujte se, uzdravila jsem se ze své takřka měsíční skoroabstinence, zase mám možná chuť na pivo.)
Můj krčíček stále není v tragickém stavu, ale začínám decentně pokašlávat, juchů...

Stále doufám, že naše letadlo nebude mít příliš velké zpoždění, abych stihla svůj poslední vlak. V Praze bychom měli být 14.55 a onen vlak jede 18.00. A asi se nechci k nikomu vloupávat na Silvestra…

Právě jsem si při pohledu na svého bratrova Becketta uvědomila, že jsem místo statesman přečetla testament. Ideální stav pro vnímání angličtiny…

Den třicátý, Kilkenny
Autobus nám neujel. Chytili jsme si JJe na recepci a následovaly jej. Zavedl nás do temných hlubin autobusu, seděly jsme hezky vepředu, viděly na cestu předním sklem a tak… řidič, zmiňovaný JJ, nejdřív komentoval cestu a pak začal mluvit o své rodině a všem možném, byl značně řečný. 
Cestou jsme se zastavili v Glendalough, kde byl krásný hřbitov, několik polozřícených staveb pravděpodobně církevních a kulatá věž (úkryt před nájezdy Vikingů, kdysi o tom byla nějaká zmínka v jakési knížce, co jsem četla, tipuju Tremayna nebo Petersovou). A taky dvě jezera, u jednoho jsme byly a udělala jsem si ostnatým drátem díru do ruky, čímž jsem zvýšila svou šanci na úmrtí návštěvou Irska. Po tomto hodinovém rozchodu jsme se všichni šťastně shledali v autobuse (herr řidič se na počítání cestujících vyzbrojil mým kloboukem) a vydali se hlouběji a dáleji do hor, vstříc Brownhillskému dolmenu. (Všichni si šutříky fotili z víceméně jednoho místa, já si je obešla a fascinoval mne rybníček pod nimi.) Cestou od dolmenu zpět k autobusu mi úplně náhodný člověk sdělil "I like your hat.", což mne překvapivě potěšilo a utvrdilo v přesvědčení, že jsem skvělá a dokonalá. (Ehm.)
Další zastávkou bylo samotné Kilkenny. Těšila jsem se na pivo, fakt že jo. Stanovily jsme si plán: najíme se, napijeme a pak projdeme město. Prošly jsme celé centrum města (krom hradu), načež jsme zapadly do kavárny, kterou jsme potkaly jako úplně první (takže nám to chození zabralo asi hodinu…) a, mimochodem, Chocolate biscuitt cake byl velmi lahodný a velmi čokoládový. Shodnuvše se na tom, že pivo už teda nestihnem a že si zajdem v Dublinu na ten Guinness, vydaly jsme se k hradu. Am udělala pár fotek a zamířily jsme do parku, odkud jsme byly následně vypískány, neb se park zavíral a hlídač všechny vyháněl.
Pak jsme jen počkaly na autobus, dojely do Dublinu (cestou nám JJ chvíli zpíval), nakoupily suvenýry pro své blízké, zašly si do hostelu uvařit čaj a jím posíleny vydaly se do Penneys, kde jsme si chtěly koupit šaty, neb irský výběr lepší českého (prý, já o tom nemám přehled). Měla jsem vytipovány čtvery šaty, když tu se ozvalo, že za 15 minut se zavírá (což byla podlá zákeřnost, anžto normálně tam v pondělí zavírají až v deset), takže jsem stejně bezšatá jako dřív.
Následně jsme se vydaly najít si hospodu. Nevěřila jsem (ani po včerejšku), že to může být takový problém. Vzdaly jsme naši pouť a zamířily zpátky domů. Šly jsme však jinou cestou než obvykle, podél řeky [lifi] a najednou… hospoda. A bylo v ní místo! Takže poté, co jsem se vzdala vší naděje, daly jsme si pivo. Klidně přiznám, že mi Guinness nepřišel až tak skvělý, ale za tu námahu to stálo. Komunikaci s číšnicemi jsem zvládla stejně bez problému jako být v celé hospodě jasně nejmladší. Překvapilo mne, že jsem nebyla tázána na I.D., asi nevypadám tak mladě jako na fotce, kde prý vypadám na 14.
Teď už ležím v posteli, mám i sbaleno a nejasný pocit, že zítra v 5.45 se mi zoufale nebude chtít vstávat. A že můj kašlíček bude už jen horší, že ty zkoušky 6. a 8. nedám, že mi asi chybí můj milý a nakonec, že naše letadlo bude mít určitě zpoždění kvůli atmosférickým podmínkám poněkud nepříznivým a ujede mi vlak. Krom toho slynu nejasným pocitem vlastní debility, když jsem si všimla, že krom díry od ostnatýho drátu mám na ruce druhou, u které nemám tušení, jak vznikla. (Čekám, jestli dostanu otravu krve… ale jestli jo, tak bude kchůl, bude irská… a vůbec, co by mne zabíjel škrábanec, když mne tu nic nepřejelo, a to jsme chodily na červenou jako domorodci…)

Den třicátý první psaný dne prvního
Problém vstát jsem měla, spala jsem jako nemluvně až do 6.15, kdy mne vzbudila Am. Letadlo nemělo zpoždění a bohužel (bohudík?) nespadlo. Jeden Ir v něm strašně chrápal, ale moje mp3 ho většinou zvládla přehlušit.
Vlak mi ujel, teda, ten v 16.00, ale můj velký bratr mi našel jeden, co jel do Kolína a pak pro mne (po půlhodině čekání na utěšeně vypadajícím kolínském nádraží) dokonce přijel, za což mu patří velký dík (bych mu možná i mohla říct…). Silvestr jsem strávila s knihou a slečnou bratrovou-Usámovou. 

... přežila jsem.

Žádné komentáře:

Okomentovat